top of page

Dieta ketogeniczna




W diecie keto istotna jest podaż przede wszystkim wysokoenergetycznych tłuszczów, które stają się głównym składnikiem pokarmowym. Biorąc pod uwagę zdrowie mózgu, bardzo ważna będzie podaż kwasów tłuszczowych wielonienasyconych. Zwolennicy diety ketogenicznej nie mówią, że mózg cukru nie potrzebuje natomiast faktem jest, że ilość cukru potrzebnego do funkcjonowania układu nerwowego może być spokojnie dostarczona w wyniku glukoneogenezy czyli w wyniku przemian produktów nie cukrowych do glukozy. Organizm człowieka potrzebuje około 180g cukrów w ciągu całej doby, jednak ilość ta może być dostarczona właśnie w procesie glukoneogenezy. Zachodzi ona przede wszystkim w wątrobie, ale też w różnych innych tkankach naszego ciała. Dieta ta pozwala także przyzwyczaić mózg do funkcjonowania na zupełnie nowym substracie energetycznym, czyli na ketonach.


Dieta ketogenna zakłada jedzenie posiłków, w których aż 80-90 proc. stanowią tłuszcze, a pozostałą część, czyli 10-20 proc. węglowodany i białko. U osób niebędących na diecie to węglowodany stanowią główne źródło energii. W organizmach osób na diecie ketogenicznej węglowodanów jest niewiele, więc źródło energii jest niewystarczające. Organizm zaczyna więc szukać alternatywnych źródeł, którym stają się tłuszcze.

Dochodzi do tzw. ketozy, czyli procesu rozpadu tłuszczów. W jej wyniku stężenie ciał ketonowych we krwi jest dużo większe niż stężenie glukozy. Przy odpowiednio niskiej ilości węglowodanów, zahamowane zostaje uczucie głodu. Rośnie natomiast gdy węglowodanów w diecie ketogenicznej jest za dużo. Dlatego plan żywieniowy powinien być skonsultowany ze specjalistą oraz poprzedzony wykonaniem odpowiednich badań.


Co jeść, będąc na diecie keto?

Jadłospis diety keto nie musi być ubogi i opierać się jedynie na tłustych rodzajach mięs czy jajach. W menu powinny się znaleźć:

•mięso i ryby tj. łosoś czy makrela,

•jaja,

•warzywa o niskiej zawartości węglowodanów np. szpinak, ogórek, cukinia, brokuły czy pieczarki,

•orzechy, pestki i nasiona,

•tłuszcze tj. oliwa z oliwek, oleje czy masło.



Zalety i wady diety ketogenicznej

Utrata masy ciała to jeden z głównych powodów popularności tej diety. Dieta keto pomaga zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale tylko w przypadku założenia deficytu kalorycznego. Poza tym może także skutecznie hamować apetyt oraz stanowi jedną ze strategii leczenia padaczki lekoopornej. Warto jednak wiedzieć, że ta dieta ma wiele skutków ubocznych tj. nudności, bóle głowy, zmęczenie czy zaparcia. Jest również niezwykle trudna w długoterminowym stosowaniu, ponieważ zakłada ogromne restrykcje. A tym samym może prowadzić do niedoborów składników mineralnych i witamin.


Dieta ketogeniczna może pomóc w zrzuceniu dodatkowych kilogramów, ale tylko wtedy gdy jest odpowiednio zbilansowana i sumiennie przestrzegana!!!




24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


  • Szary Ikona YouTube
  • Szary Instagram Ikona
  • Facebook - Grey Koło

© 2020 POWER FIT STUDIO - SYLWIA SZTARK

plansza_informacyjna_PFR_pion_srodkowa.jpg
bottom of page