![](https://static.wixstatic.com/media/e28d72_cedd991f56984c26a889722e283e419d~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_436,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/e28d72_cedd991f56984c26a889722e283e419d~mv2.jpg)
Jest to model żywieniowy, uwzględniający wyłącznie czas spożywania posiłków. Oznacza to, że mamy wyznaczone określone godziny, kiedy możemy jeść (tzw. okno żywieniowe). Pomiędzy oknami żywieniowymi jest czas przeznaczony na post.
Zasady postu nie uwzględniają dokładnego rodzaju produktów, jakie powinniśmy spożywać. Słuchając się głosu rozsądku pewnie wiesz, że nie może być to byle jaka żywność. Jakie korzyści da nam post, skoro w trakcie okna żywieniowego zjemy dużą czekoladę, paczkę chipsów i garść solonych orzeszków? Najpewniej żadne. Zacznij od zmiany starych, nieprawidłowych nawyków żywieniowych, na nowe. Przedstawię Tobie 5 prostych kroków. Przestrzegaj ich w swojej codziennej diecie:
Spożywaj 3-4 posiłki dziennie w regularnych odstępach.
Podstawę Twojego posiłku powinny stanowić pełnoziarniste produkty zbożowe.
Do każdego posiłku dodaj warzywo lub owoc.
Wypijaj codziennie 2 litry wody (napojom słodzonym powiedz stanowcze nie).
Zamień smalec i tłuste mięso na oleje roślinne z chudym mięsem.
Zasady te są bardzo proste i wierzę, że będziesz się ich trzymać. Wracając do postu przerywanego, może być on dobrym rozwiązaniem na odchudzanie, ale nie musi. Schudniesz niezależnie od pory jedzenia. Jednak, jeżeli będziesz sumiennie trzymać się postu, to maleje ryzyko na nocne podjadanie. Wyróżniamy 2 najpopularniejsze rodzaje poszczenia, które zakładają konkretną liczbę godzin lub dni, w trakcie których możemy spożywać posiłki. Post przerywany, poza wspomaganiem w redukcji wagi, może poszczycić się również innymi efektami na tle zdrowotnym.
Podczas poszczenia dozwolone jest wyłącznie picie wody, herbaty, kawy i naparów ziołowych. Należy unikać spożywania napojów zawierających cukier lub sztuczne substancje słodzące oraz soków owocowych, soków warzywnych i mleka.
Post przerywany – czy warto?
Jeżeli chcesz stosować ten sposób żywienia ze względu na możliwość utraty wagi, to wiedz, że tak naprawdę nie ma znaczenia, o której godzinie spożyjesz posiłek. Post przerywany wydaje się być kuszącą formą. Może mieć korzystny wpływ na redukowanie tkanki tłuszczowej, dzięki ściśle określonym godzinom na posiłki. Oznacza to, że nie ma w nim możliwości na nocne podjadanie, poza oknem żywieniowym (jeżeli jesteśmy wytrwali w swoich postanowieniach).
Zalety postu przerywanego:
ułatwia utrzymanie diety odchudzającej – bardziej unikamy wieczornego podjadania, trzymamy się godzin posiłku
zmniejszenie łaknienia – organizm przyzwyczaja się do postu, wraz z kolejnymi dniami mniej odczuwamy głód wieczorem
lepsze samopoczucie oraz koncentracja
Wady postu przerywanego
Jeżeli post był prawidłowo przeprowadzony, to nie powinniśmy mieć obaw co do skutków ubocznych. Najczęściej pojawiającym się działaniem niepożądanym postu przerywanego są bóle i zawroty głowy.
Zbyt długie rygorystyczne posty, mogą prowadzić do niedokrwistości, problemów z trawieniem, osłabienia odporności oraz zbyt dużej utraty masy ciała.
Pamiętaj, że po zakończeniu każdego planu żywieniowego, diety itp. musisz dbać o jakość i ilość swoich posiłków.
Kalorie w diecie trzeba dopasować indywidualnie tak samo białka, tłuszcze i węglowodany !!!
To, że schudłyśmy to je jest sukces, najważniejsze jest utrzymanie wymarzonej sylwetki do końca życia.
Post jest zabroniony u:
Dzieci i młodzieży
Kobiet w ciąży
Cukrzyków
Hipoglikemia reaktywna
Osób, które przeszły zawał serca lub udar
Anorektyków
Osób z zaburzeniami odżywiania
Sportowcy
Comments