Zatrzymanie wody w organizmie spowodowane jest gromaczeniem się wody z naczyń krwionośnych w tkankach. Chyba każda z nas zauważyła kiedykolwiek rano obrzęki na powiekach, bądź miała problem ze ściągnięciem biżuterii z dłoni po całym dniu. Wiele kobiet skarży się na zatrzymywanie wody w organizmie. Dlaczego to właśnie kobiety częściej borykają się z tym problemem? Wiąże się to z licznymi zmianami hormonalymi, które są zależne od fazy cyklu w której obecnie się znajdujemy. Czujemy się wtedy opuchnięte, ociężałe a nasza pewność siebie i dobre samopoczucie maleją. Do najbardziej doskwierających objawów można zaliczyć opuchnięte dłonie, stopy oraz twarz. Kilka kilogramów więcej niekoniecznie może być przyczyną złej diety. To właśnie zatrzymywanie się wody w organizmie powoduje mylne wrażenie tycia.
![](https://static.wixstatic.com/media/61970d_d031b7f65c964a09abd6bc698f824516~mv2.jpeg/v1/fill/w_850,h_567,al_c,q_85,enc_avif,quality_auto/61970d_d031b7f65c964a09abd6bc698f824516~mv2.jpeg)
Co więc może być przyczyną?
Za mało pijemy! Zatrzymuje mi się wodą w organizmie? Na pewno pije za dużo... jest to mylny tok myślenia. Jeśli podaż płynów będzie zbyt mała, nasz organizm będzie chciał się bronić przed odwodnieniem i będzie ją gromadzić na zapas. Odwodniony organzim nie pracuje wydajnie. Minimalna ilość wody która chroni nas przed niepożądanymi zjawiskami fizjologicznymi to 800-1000 cm3/dobę.
Zbyt mała podaż kalorii w diecie a co za tym idzie niedobory pokarmowe. Taki problem dostrzegany jest wśród kobiet. Jeżeli taka kobieta do tego jest aktywna fizycznie to może to skutkować nie tylko magazynowaniem się wody, lecz może negatywnie wpływać na pracę niektórych hormonów.
Nietolerancje pokarmowe. Dlatego jeśli dostrzegasz, że po niektórych produktach nie czujesz się najlepiej to warto się zbadać. Może wystarczy po prostu obserowować reakcje swojego organizmu na niektóre produkty, które mogą nasilać owy proces, a następnie stopniowo eliminować je z diety.
Retencja wody może być także spowodowana zaburzeniami hormonalnymi. Dlatego warto robić badania krwi by kontrolować pracę układu hormonalnego i całego organizmu. Warto zbadać takie hormony jak: insulina, kortyzol, estriadol, progesteron- TSH, ft3 i ft4.
Stosowanie diuteryków i magicznych suplementów diety nie jest rozwiązaniem problemu!
Comments