![](https://static.wixstatic.com/media/77df76_e4b9a26c0d4d467099540b2e6462fbd2~mv2.webp/v1/fill/w_920,h_518,al_c,q_85,enc_avif,quality_auto/77df76_e4b9a26c0d4d467099540b2e6462fbd2~mv2.webp)
Stresująca sytuacja – trzymasz dietę, ćwiczysz, starasz się, a waga nawet nie drgnie i wciąż stoi w miejscu. Co może być tego powodem? Być może problem tkwi w diecie w treningu?
A może zupełnie z drugiej strony – wszystko robisz dobrze, lecz stan Twojego zdrowia powoduje, że nie możesz schudnąć?
1. Źle obliczone zapotrzebowanie lub jedzenie na oko. Jedząc za mało zahamujemy metabolizm, jedząc za dużo (zwłaszcza przetworzonych produktów, fast foodów, picie alkoholu, kolorowych napojów) możesz spowodować zbieranie się tkanki tłuszczowej na brzuchu, biodrach itp.. Jeżeli nie umiemy obliczyć naszego zapotrzebowania napisz do trenera lub dietetyka który w tym pomoże.
2. Nie trzymasz się założonego planu żywieniowego i planu treningowego (pamiętaj trzymanie planu w 50%-60% nie da Ci 100% efektów). Odpuszczanie z dietą w weekend i zakrapiane imprezy też nie pomogą w rzuceniu zbędnych kilogramów.
3. Nadmiernie gromadzisz wodę
Poziom wody w Twoim organizmie się zmienia – to normalne. Czasami będzie jej więcej i wtedy pomimo tego, że spalasz tkankę tłuszczową waga nie będzie tego odzwierciedlała.
Co może wpływać na większa ilość wody w organizmie?
Mała ilość wypijanych płynów (kiedy pijesz mało, organizm magazynuje wodę na “ciężkie czasy”),
stres,
zmęczenie,
ciężki trening,
większa ilość węglowodanów w diecie,
większa ilość soli w diecie,
faza cyklu (dotyczy kobiet),
zaburzenia hormonalne (hormony tarczycy, kortyzol, hormony płciowe, insulina).
4. Ważysz się o różnych porach i za często
Wiąże się to z poprzednim punktem. Jeśli jednego dnia ważysz się rano, a drugiego dnia wieczorem, waga może pokazywać różne wyniki. Wynika to przede wszystkim właśnie z ilości wody w organizmie – rano wody jest mniej, wieczorem więcej. Oprócz tego może na to wpływać treść jelitowa oraz poziom glikogenu (zmagazynowana forma glukozy) w mięśniach. Perspektywa jednego dnia to trochę za krótko, aby odnotować jakieś większe zmiany w wadze naszego ciała, dlatego najlepiej ważyć się co tydzień, rano zaraz po przebudzeniu i na czczo – da nam to szerszy obraz, co dzieje się z naszą wagą i w którą stronę zmierzamy
5. Budujesz masę mięśniową – waga stoi w miejscu, a centymetry spadają
Pamiętaj, gdy ćwiczysz siłowo dajesz swoim mięśniom sygnał do wzrostu. Często jest tak, że waga stoi w miejscu, lecz poprawia się kompozycja Twojego ciała – tkanka tłuszczowa się zmniejsza, a masa mięśniowa się zwiększa. Dzięki temu Twoje ciało staje się bardziej jędrne i sprężyste. Nie ma co sugerować się tylko i wyłącznie wagą, skoro możesz wyglądać dużo lepiej i wciąż ważyć tyle samo. Dlatego warto oprócz ważenia się, zacząć także mierzyć swoje obwody. Jeśli waga będzie stać w miejscu, a jednocześnie obwód pasa zmniejszy się o kilka centymetrów to raczej nie będziesz miał powodów do narzekania.
6. Kwestia zdrowotna – dlatego przed planem (żywieniowym i treningowym) powinno się zrobić badania. Warto kontrolować stan swojego zdrowia, bo może się okazać że właśnie tutaj tkwi problem dlaczego waga stoi w miejscu. Skupiłabym się przede wszystkim na dwóch aspektach: tarczyca oraz gospodarka cukrowo-insulinowa.Tarczyca to mały organ, lecz o ogromnym wpływie na organizm, a przede wszystkim metabolizm. Hormony, które wytwarza tarczyca wpływają na każdą komórkę w naszym ciele. Jeśli jej praca jest zaburzona, odchudzanie może stać się bardzo trudne lub nawet niemożliwe (przy niedoczynności tarczycy, bo przy nadczynności się chudnie). Dlatego warto upewnić się, że wszystko funkcjonuje optymalnie wykonując badania krwi: TSH, FT3, FT4 + ewentualnie przeciwciała w kierunku Hashimoto: anty TG, anty TPO.
Warto zbadać także czy nasz organizm dobrze radzi sobie z przyswajaniem glukozy. Mam na myśli czy po zjedzeniu posiłku (przede wszystkim bogatego w węglowodany) poziom glukozy i insuliny jest na odpowiednim poziomie. Zwracam uwagę, aby badać oba te parametry, ponieważ możemy mieć prawidłowy wynik glukozy we krwi, lecz nie badając poziomu insuliny nie wiemy ile organizm musiał jej uwolnić by owy poziom cukru utrzymać (glukoza może być na dobrym poziomie, jednocześnie insulina kilkukrotnie wyższym niż u zdrowej osoby – mamy wtedy insulinooporność). Badanie jakie należy wykonać to krzywa glukozowo-insulinowa.
Comments