![](https://static.wixstatic.com/media/61970d_8040abfb355f4f768acfa00d3db28b23~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_654,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/61970d_8040abfb355f4f768acfa00d3db28b23~mv2.jpg)
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak istotnym czynnikiem podczas treningu są przerwy. Chcemy wykonać jak największą ilość ćwiczeń w jak najkrótszym czasie, no bo przecież nie mamy czasu na spędzanie ponad dwóch godzin na siłowni. Należy przypomnieć, że nie zawsze więcej oznacza lepiej. Kompletny trening to nie tylko określona ilość powtórzeń i serii, lecz także odpowiednio spożytkowany czas między nimi. To właśnie przerwy w dużym stopniu wpływają na efektywność naszego treningu. Oczywiście, długość przerwy nie powinna być wyssana z palca, a odpowiednio dostosowana do celu treningowego. Więc zamiast dziesięciu ćwiczeń może lepiej wykonać pięć/sześć uwzględniając dłuższe przerwy?
W dzisiejszym artykule postaram się, aby zmieniło się Twoje spojrzenie na ten temat.
Dlaczego przerwy między seriami są tak ważne?
Ponieważ podczas przerw dochodzi m.in. do:
- uzupełnienia substratów energetycznych,
- dostarczania składników odżywczych i tlenu do mięśni,
- resyntezy ATP,
- odprowadzenia jonów wodorowych, co ma za zadanie przywrócić właściwe środowisko pH i transportować kwas mlekowy do wątroby.
Długość przerw- ile więc powinna trwać przerwa między seriami?
Wszystko zależy od naszego celu treningowego i na czym w danym momencie nam najbardziej zależy. W treningu skupionym na wytrzymałości siłowej optymalna długość przerwy powinna wynosić ok. 60-90 sekund, natomiast np. w rozwoju siły maksymalnej powinna trwać nawet do 5 minut.
Jeśli skupiasz się na zwiększeniu i rozwoju swojej masy mięśniowej przerwy między ćwiczeniami powinny wynosić minimum minutę, a nawet w przypadku niektórych ćwiczeń do 3-4 minut.
Zadbaj o przerwy, ponieważ pomijając je, bądź w sytuacji, gdy są za krótkie doprowadzasz do sytuacji, gdzie pomimo regularnej aktywności efekty mogą być gorsze. Dlaczego? Twoje mięśnie nie mają wystarczająco dużo czasu na regeneracje między ćwiczeniami, co może doprowadzić do pogłębienia zmęczenia centralnego układu nerwowego. Dodatkowo nasze tkanki mięśniowe ulegają zniszczeniu, a potreningowa synteza białek jest znacznie gorsza.
Comments