Gumowe piłki są przez wielu ćwiczących niedoceniane (niektórzy w ogóle nie zwracają na nie uwagi). Często określają pochopnie ćwiczenia z jej użyciem jako monotonne. Nic bardziej mylnego! Trening w formule Fit Ball, dostępnej w naszych klubach, może być bardzo energiczny i naprawdę potrafi zmęczyć. Czym dokładnie jest i co przyniesie ci regularny udział w tych zajęciach?
Fit Ball – co to jest?
Fit Ball to połączenie fitnessu i ćwiczeń z piłką. To bardzo energiczne zajęcia fitness z użyciem piłek różnej wielkości, które poprawiają kondycję, a dzięki swojemu charakterowi wpływają także pozytywnie na nastrój. Ten pozornie łatwy sposób ćwiczenia pozwala na wzmocnienie mięśni i może przynieść bardzo satysfakcjonujące efekty dla zdrowia i figury.
Oczywiście trening rozpoczyna się kilkunastominutową rozgrzewką. Jej celem jest przygotowanie wszystkich grup mięśniowych. To konieczne. Wbrew pozorom Fit Ball to nie tylko zabawa. Wzmacnia on duże grupy mięśniowe nóg, a także kształtuje pośladki, ręce, klatkę piersiową i brzuch. Możesz być pewien, że wyjdziesz z sali zmęczony.
Na koniec instruktor zawsze proponuje kilkuminutową relaksację, podczas której pokazuje skuteczne ćwiczenia rozciągające. W ten sposób można uniknąć zakwasów i niepotrzebnego bólu. Trening jest prosty i nie obciąża organizmu, dlatego będzie też odpowiedni dla kobiet w ciąży. Jego pewne odmiany uznawane są za formę rehabilitacji, zatem warto bez obaw z niego skorzystać. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy wasz stan zdrowia pozwala na udział w fitness ballu, skontaktuj się z lekarzem.
Kto powinien skorzystać z Fit Ball?
Ogromną zaletą Fit Ball jest to, że to trening praktycznie dla każdego. Mogą go wybrać nawet osoby, które ze względu na problemy z kręgosłupem nie mogą uczestniczyć w standardowych zajęciach wzmacniających. Różnica polega na tym, że dzięki rozluźniającym ćwiczeniom na piłkach odczuwany ból może być znacznie mniejszy (rehabilitanci dość często polecają tego rodzaju zajęcia). Pamiętaj jednak, że w przypadku jakichkolwiek schorzeń powinieneś zgłosić się wcześniej do instruktora na konsultację.
Udział w zajęciach Fitness Ball powinny rozważyć kobiety w ciąży oraz te, które już urodziły i chcą usprawnić swój powrót do formy. Z powodu korzystnego wpływu na równowagę polecamy je miłośnikom narciarstwa, snowboardingu i windsurfingu. Skorzystają na nim także osoby pracujące na siedząco przy biurku – złagodzi problemy z kręgosłupem, lędźwiami, poprawi pozycję i równowagę oraz przyniesie ulgę, rozluźniając napięte mięśnie. Fit ball to trening całego ciała. Odpowiednio skomponowany daje doskonałe efekty dla zdrowia i figury.
Fit Ball – jakie płyną z tego korzyści?
Efekty ćwiczeń na piłce są korzystne dla wszystkich partii ciała. Przede wszystkim pomagają one w poprawieniu równowagi czy koordynacji ruchowej. To także ogromna szansa dla tych, którzy mają problemy z błędnikiem.
Trenując Fit Ball, musisz uruchomić mięśnie głębokie – to jedyny sposób, by zapanować nad piłką. Podczas treningu utrzymujesz też prawidłową postawę ciała, dzięki czemu w stosunkowo krótkim czasie możesz wypracować smukłą sylwetkę i pozbyć się problemów z kręgosłupem (przynajmniej częściowo).
Ćwiczenia fitness przy użyciu piłki wymagają przyjęcia odpowiedniej pozycji, dla zachowania właściwej równowagi. Aby usiąść prawidłowo i nie spaść, należy oprzeć się na biodrach, zaprzeć łydkami i napiąć mięśnie brzucha. Fitness ball modeluje sylwetkę, zapewnia też zdrową, i wbrew pozorom solidną, dawkę ruchu. Aby być fit, nie zawsze trzeba wykonywać wyczerpujące treningi cardio. Formę ćwiczeń należy dobrać do osoby, jej celów, stylu życia i stanu zdrowia, wówczas będzie najskuteczniejsza, a nie wyniszczająca.
Ból w dolnym odcinku kręgosłupa pojawia się w wyniku przeciążeń lub zmian zwyrodnieniowych. Aby złagodzić ból, oprócz unikania nadmiernego obciążania kręgosłupa w codziennym życiu, warto pamiętać o ćwiczeniach. Najskuteczniejszy jest umiarkowanie intensywny, codzienny trening, np. z piłką fitnessową.
Bardzo ważne jest rozciąganie mięśni biodrowo-lędźwiowych oraz wzmacnianie osłabionych mięśni brzucha. Najlepiej gimnastykować się w pozycji leżącej. Ćwicząc na stojąco lub siedząc, trzymaj prosto plecy, by nie pogłębiać lordozy.
ĆWICZENIA
Leżąc na plecach, nogi ugięte w kolanach połóż na piłce. Wydychając powietrze, wciągnij mocno brzuch, jednocześnie naciskaj piętami piłkę. Wytrzymaj 5 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej, wdychając powietrze. Zwróć uwagę, żeby lędźwie cały czas przylegały do podłogi, a piłka się nie ruszała.
Połóż się na plecach, nogi zgięte w kolanach oprzyj na piłce. Prawą nogę wyprostuj, lekko unieś, następnie przenoś do boku i z powrotem (stopa powinna być zwrócona do sufitu), nie odrywając lędźwi od podłogi. Podczas ćwiczenia nie poruszaj piłki. Powtórz na drugą nogę.
Leżąc na plecach, połóż obie nogi na piłce. Przetaczaj pomału piłkę do przodu i do tyłu, mocno wciągając brzuch.
W leżeniu na plecach wyprostowane nogi oprzyj na piłce. Unoś raz jedną, raz drugą nogę (stopa ściągnięta na siebie). W wersji trudniejszej ćwiczenie można wykonać z uniesionymi biodrami. Pamiętaj o wciągnięciu brzucha.
Leżąc na plecach, nogi zgięte w kolanach oprzyj na piłce. Naprzemiennie przyciągaj kolana do brzucha (stopę ściągnij na siebie).
W leżeniu na plecach jedna noga wyprostowana spoczywa na piłce. Drugą zgiętą w kolanie odchylaj w bok. Stopę ściągnij na siebie, wciągnij brzuch.
תגובות