top of page

Ile wody pić w ciągu dnia?

Nasze ciało składa się w około 70% wody. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego ciała. Bez niej organizm jest w stanie przetrwać tylko kilka dni - co pokazuje jak ważne jest jej regularne picie. Tracimy ją oddychając, pocąc się czy oddając mocz. Jej zawartość w naszym organizmie zmniejsza się także z upływem lat. Woda obok tlenu jest drugim niezbędnym do życia czynnikiem.


Odwodnienie wpływa nie tylko na brak koncentracji, ale również na ogólny brak energii, zmęczenie i senność – tak organizm ratuje się przed nim, starając się zmusić nas do zaprzestania czynności, które mogą zwiększyć pocenie się. Kondycja psychofizyczna znacząco spada, gdy jesteśmy odwodnieni.


Zatem ile powinno się pić?


Przyjmuje się, że na jeden kilogram masy ciała, powinno się wypijać około 30 ml wody. Jednak zapotrzebowanie na wodę zależy tak naprawdę od wielu czynników. Zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody – w zależności od masy ciała, płci, temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. A w czasie intensywnego wysiłku i upałów nawet do 4–5 litrów na dobę.


Osoba ważąca 60 kg powinna wypić minimum 1800 ml dziennie dla podtrzymania podstawowych funkcji życiowych (60 kg x 30 ml = 1800 ml).


Nie należy zapominać o tym, że inne produkty także zawierają wodę. Duże ilości wody znajdziemy w mleku i przetworach mlecznych, takich jak kefir czy maślanka. Warzywa i owoce w większości składają się z wody, a jej zawartość waha się od około 75% do nawet 95%. Ilość ta może się zmieniać w zależności od warunków wzrostu i długości przechowywania. Woda jest również obecna w mięsie, rybach, jajach, a w mniejszej ilości w wypiekach oraz produktach suchych (np.: kaszach, makaronach i suchych nasionach roślin strączkowych).


ZALETY PICIA WODY


Picie wody ma mnóstwo atutów. A najważniejszym zadaniem wody jest zapobieganie odwodnieniu. Utrata wody powyżej 15 procent masy ciała może prowadzić do śmierci.

Woda korzystnie wpływa także na naszą:

  • skórę – zapewnia jej jędrność i gładkość,

  • mózg – poprawia pamięć i koncentrację,

  • układ pokarmowy – zapobiega zaparciom,

  • nerki – poprzez produkcję moczu usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i zapobiega kamicy nerkowej.

Osoby starsze nie odczuwają pragnienia tak silnie, jak młodsze. Dlatego są szczególnie narażone na odwodnienie!


Woda gazowana czy niegazowana?


Woda gazowana i niegazowana nawadniają tak samo. Jeżeli dobrze się czujesz po wodzie gazowanej i nie ma u Ciebie przeciwwskazań do jej spożywania – to możesz ją pić.


Jak pić więcej wody?


Musisz wiedzieć, że nasz organizm nie potrafi trzymać wody „na zapas”. Dlatego konieczne jest regularne picie w małych porcjach – w ciągu całego dnia. Nawet, gdy nie czujemy pragnienie. Ułatwić Ci to mogą różne aplikacje, które przypominają o wypiciu kolejnego szklanki wody lub plansze na których zaznaczasz, która to już wypita szklanka w danym dniu :)


Aby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, przestrzegaj kilku zasad:

1. Zacznij dzień od szklanki wody.

2. Zabieraj wodę ze sobą wszędzie – w podróż, do pracy, na spacer, na plażę, na trening.

3. Trzymaj wodę w zasięgu wzroku – w torebce, na biurku, w podręcznym bidonie.

4. Wyznaczaj cele – podziel dzień na szklanki lub zaznacz na butelce, ile wody musisz wypić do określonej godziny.

5. Dodaj smaku swojej wodzie – dorzuć do wody miętę lub ulubione owoce.

6. Monitoruj picie wody – ustaw alarm w telefonie, zapisuj liczbę wypitych szklanek na karteczce itp.

7. Pij różnorodne płyny – oprócz wody wprowadź do jadłospisu napary ziołowe, herbaty, zupy, warzywa i owoce.

8. Zakończ dzień szklanką wody.


Wypracuj nawyk picia wody również u swojego dziecka. Daj dobry przykład – pij wodę przy dziecku i pokaż, że to wasza codzienna rutyna.

 
 
 

Comments


  • Szary Ikona YouTube
  • Szary Instagram Ikona
  • Facebook - Grey Koło

© 2020 POWER FIT STUDIO - SYLWIA SZTARK

plansza_informacyjna_PFR_pion_srodkowa.jpg
bottom of page