top of page

Menopauza- poznaj ją bliżej


Menopauza to proces, który wcześniej czy później będzie dotyczyć wszystkich kobiet. W terminologii medycznej pojęcie menopauzy rozumie się jako okres niewystąpienia cyklu menstruacyjnego przez 12 miesięcy. Ten naturalny proces fizjologiczny związany jest między innymi ze stopniowym zanikaniem działania hormonalnego jajników, co wiąże się ze znacznym obniżeniem wydzielania się takich hormonów jak progesteron i estrogen.

Do początkowych objawów deficytu estrogenu możemy zaliczyć:

- uderzenia gorąca,

- problemy ze snem,

- nieregularność występowania miesiączki,

- zmiany emocjonalne, m. in. wahania nastroju, drażliwość,

- depresja.


Estrogen jest w dużej mierze odpowiedzialny za nastrój kobiety. W okresie klimakterium znacznie obniża się jego ilość, a kobieta narażona jest na wystąpienie stanu depresyjnego. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że styl życia kobiet przed wystąpieniem menopauzy ma znaczny wpływ na jej przebieg.


Zalecenia żywieniowe w okresie okołomenopauzalnym

Dla większości kobiet przedłużenie okresu młodości jest rzeczą priorytetową, a wygląd odgrywa w ich życiu istotną rolę. Niestety do dziś nie wynaleziono „złotego środka” na długowieczność. Sposób odżywiania kobiet jest bez wątpienia czynnikiem warunkującym czas wystąpienia okresu okołomenopauzalnego.

  • Wapń- odpowiednie dostarczenie wapnia u kobiet po 40. roku życia jest bardzo ważne, ponieważ na ten okres przypada nasilenie się procesu ubytku masy kostnej. Gdy kobieta nie zapewni organizmowi wystarczającej ilości wapnia, ten zaopatruje się w wapń pochodzący z kości. Według Instytutu Żywności i Żywienia zalecana dawka wapnia dla kobiet w okresie pomenopauzalnym wynosi 1500 mg/dobę.

  • Witamina D- wchłanianie wapnia w znacznym stopniu uzależniona jest od witaminy D. Pierwszą drogą dostarczania jej do organizmu może być pokarm. Drugą i bardziej istotną jest droga skórna, która pod wpływem promieniowania słonecznego syntetyzuje witaminę D.

  • Fitoestrogeny- roślinne związki chemiczne. Ich działanie jest porównywalne do estradiolu, naturalnego żeńskiego estrogenu. Według badań spożywanie fitoestrogenów w postaci soi i produktów jej pochodzenia niweluje występowanie symptomów związanych z menopauzą i osteoporozą Dużą zawartość fitoestrogenów wykazuje soja i uzyskiwane z niej produkty: ciecierzyca, nasiona słonecznika, fasola, orzeszki ziemne, żurawina.

Nie zapomnij o aktywności fizycznej!


Systematyczne ćwiczenia zmniejszają ryzyko wystąpienia zaburzeń emocjonalnych i chorób układu krążenia, a także nowotworów. Obniżony poziom estrogenów powoduje przyrost masy ciała, a dzięki aktywności fizycznej kobieta jest w stanie kontrolować swoją wagę, a ćwiczenia mogą pomóc w pozbyciu się zbędnej tkanki tłuszczowej. Dzięki właściwemu zastosowaniu ćwiczeń na mięśnie brzucha kobiety mogą poprawić swoją perystaltykę jelit, natomiast ćwiczenia mięśni dna miednicy zmniejszają ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu.

Kobieta po menopauzie znacznie bardziej narażona jest na wystąpienie osteoporozy. Do ćwiczeń, które szczególnie zalecane są w prewencji tej choroby zalicza się ćwiczenia oporowe. Ich zadaniem jest wzmocnienie mięśni oraz poprawa kondycji kości.




19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


  • Szary Ikona YouTube
  • Szary Instagram Ikona
  • Facebook - Grey Koło

© 2020 POWER FIT STUDIO - SYLWIA SZTARK

plansza_informacyjna_PFR_pion_srodkowa.jpg
bottom of page