top of page

Miesiączka- trenować czy nie?


Jak najbardziej można wykonywać trening. Pamiętaj, że miesiączka to nie choroba, a proces, do którego nasz organizm jest przystosowany. To czy możesz sobie pozwolić na trening i na ile, zależy w dużej mierze od Ciebie i od tego jak się czujesz. Wręcz przeciwnie trening może pomóc w zniwelowaniu negatywnych aspektów miesiączkowania takich jak: ból brzucha, lędźwi, zły humor, podjadanie, bezsenność i zawroty głowy. Aktywność fizyczna podczas okresu to najlepsza metoda radzenia sobie z bólem miesiączkowym. Może więc zamiast garści leków przeciwbólowych i nasennych lepiej wprowadzić w tym czasie do swojego życia umiarkowaną dawkę ruchu. Nie musi być to od razu ciężki trening. Początkowo pomyśl o dłuższym spacerze, bądź jeździe na rowerze. Każdy ruch wpływa na pobudzenie produkcji endorfin. Hormony te mogą wpłynąć na zmniejszone odczuwanie bólu.


Podczas miesiączki można także swobodnie wykonywać ćwiczenia na mięśnie brzucha. Oczywiście jeśli Twoje samopoczucie jest dobre kobieta czuje się dobrze, krwanienie umiarkowane, a ból nie jest na tyle silny, aby to uniemożliwić. Basen też nie jest zabroniony, należy jednak zadbać o higienę, ponieważ jesteśmy narażone na infekcje intymne.


Jeżeli przechodzisz jednak bardzo bolesne miesiączki trening to oczywiście nie najlepsze rozwiązanie. Jeśli ból jest bardzo silny powinnaś skonsultować się z lekarzem specjalistą.





Wpływ fazy cyklu na możliwości treningowe

  • Fazie folikularna (od pierwszego dnia okresu do owulacji) wtedy to właśnie poziom progesteronu jest niski. Zaraz po zakończeniu miesiączki, wzrasta poziom estrogenu. To właśnie wtedy wytrzymałość u kobiet jest wysokim poziomie, więc niestraczne nam intensywne treningi.


  • Faza lutealna to ostatnia z faz cyklu i trwa zwykle 14 dni. Rozpoczyna się w momencie zakończenia owulacji. W tej fazie cyklu miesiączkowego wzrasta poziom progesteron. Niestety pogorsza się wtedy w znaczący sposób nasze samopoczucie, progesteron potrafi zrobić mocno pod górkę w naszych celach treningowych. Progesteron ma tendencje do zmniejszania siły i zdolności budowania mięśni.

27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


  • Szary Ikona YouTube
  • Szary Instagram Ikona
  • Facebook - Grey Koło

© 2020 POWER FIT STUDIO - SYLWIA SZTARK

plansza_informacyjna_PFR_pion_srodkowa.jpg
bottom of page