top of page

Mięśnie dna miednicy a nietrzymanie moczu-co musisz wiedzieć?

Nietrzymanie moczu dotyka co ósmą kobietę przed czterdziestym rokiem życia. Problem ten bywa źródłem wstydu, nieśmiałości a nawet ograniczenia podejmowanej dotychczas aktywności fizycznej czy kontaktów towarzyskich. Wiele kobiet doskonale zna sytuacje, gdy zwykłe kichnięcie, kaszlnięcie, wybuch śmiechu albo podniesienie czegoś cięższego np. z podłogi kończy się krępującym incydentem…


Stopnie i typy nietrzymania moczu


Wyróżniamy trzy postaci nietrzymania moczu, dzieląc je kolejno na stopnie.

  • – niekontrolowane napięcie w jamie brzusznej w wyniku kichnięcia, śmiechu, podniesienia dziecka czy kaszlu powodujące wzrost ciśnienia, co kończy się wypływem moczu.

  • II° – gdy w czasie czynności dnia codziennego jak wchodzenie po schodach, bieganie, praca fizyczna wymagająca powtarzających się schyleń oraz podnoszenia, dochodzi do wypływu moczu.

  • III° – stan, w którym do wypływu moczu dochodzi podczas stania, a nawet siedzenia, czyli w statyce.

Ponadto możemy wyróżnić następujące typy/rodzaje nietrzymania moczu, jak:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – polegające na popuszczaniu moczu w trakcie kichania, kasłania, aktywności fizycznej, np. podczas skakania na trampolinie,

  • naglące nietrzymanie moczu – popuszczanie moczu poprzedzone uczuciem nagłego parcia będącego pilną potrzebą oddania moczu,

  • mieszane nietrzymanie moczu – będące połączeniem wysiłkowego i naglącego nietrzymania moczu.

Przyczyny nietrzymania moczu

Przyczyny nietrzymania moczu mają swoje źródło w:

  • braku świadomości ciała, nieprawidłowej mechanice ciała w sporcie – wysiłek fizyczny zwiększa nacisk na pęcherz i mięśnie dna miednicy, które nie mogą wystarczająco zacisnąć się, aby powstrzymać upływ moczu,

  • braku ruchu i otyłości,

  • używkach (palenie tytoniu),

  • tak zwanym wysiłkowym nietrzymaniu moczu, będącym zwykle wynikiem osłabienia lub urazu porodowego mięśni kontrolujących oddawanie moczu, takich jak mięśnie dna miednicy,

  • uszkodzeniach mięśni kontrolujących oddawanie moczu, takich jak mięśnie dna miednicy i zwieracz cewki moczowej,

  • zaniku mięśniówki przepony moczowo-płciowej, która u kobiet może postępować z wiekiem i po porodzie siłami natury.

  • braku prawidłowej postawy ciała i TUTAJ zatrzymam się na dłużej

Musisz uświadomić sobie jedną rzecz: mięśnie dna miednicy wchodzą w skład mięśni z tzw. Grupy CORE a co za tym idzie ich funkcją jest utrzymanie prawidłowej i stabilnej postawy jak i zabezpieczenie kręgosłupa. Żeby zobrazować jak to wygląda w praktyce zachęcam do zapoznania się z poniższą grafiką.


Jak widać mięśnie dna miednicy zamykają nasz cylinder od spodu co ma ogromny wpływ na prawidłową stabilizacje naszego ciała. Żeby wszystko funkcjonowało na odpowiednim poziomie trzeba skupić się również na pozostałych mięśniach i oddechu bo przepona stanowiąca kopułę naszego cylindra jest głównym mięśniem oddechowym człowieka. Pozostałe mięśnie tj. poprzeczny brzucha, który jest najgłębiej położonym mięśniem brzucha i stanowi przednią ścianę i boczne ściany naszego cylindra oraz mięsień wielodzielny-głęboki mięsień przykręgosłupowy, otaczający cylinder od tyłu, bez wątpienia muszą ze sobą współpracować!


CO MOŻESZ ZROBIĆ?


Trening mięśni dna miednicy jest ważny, ale pamiętaj o tym, że:


1.Trening powinien być dobrany do Twoich możliwości (czy skupić uwagę na zajęciach wzmacniających, relaksacyjnych czy może ogólnych).

2.Nie powinnaś zaniedbywać relaksacji.

3.Wprowadzając trening wzmacniający skup się na wzmacnianiu włókien szybkokurczliwych i wolnokurczliwych. Prostym językiem wprowadzasz szybki skurcz i długie utrzymanie napięcia, ale nie możesz zapomnieć przy tym, że w treningu istotna jest również faza rozluźnienia. Permanentnie podniesione napięcie nie wniesie niczego dobrego (dlatego nie zawsze ciężarki pochwowe czy kulki gejszy to dobre rozwiązanie bo ciągle napinasz wtedy dno miednicy a to z kolei może spowodować, że stanie się ono niewydolne).


Wyobraź sobie, że trenujesz swoje mięśnie dwugłowe uda (dwójki) np. poprzez ćwiczenie jakim jest zginanie nóg na maszynie (Hamstring Curls machine). Czy w tym ruchu zależy Ci, aby mięsień był permanentnie napięty? Czy może uginasz podudzia a potem je prostujesz żeby rozluźnić mięśnie? Jeśli będziesz chciała trzymać mięsień ciągle w napięciu to po chwili będzie tak zmęczona, że w ogóle odmówi współpracy. Analogicznie jest właśnie z dnem miednicy.


Dobrze to skąd masz wiedzieć czy potrzebujesz wzmacniać czy rozluźniać albo czy w ogóle umiesz aktywować mięśnie dna miednicy?


Najlepszym rozwiązaniem byłaby wizyta u specjalisty zajmującego się fizjoterapią uroginekologiczną. Fizjoterapeuta/fizjoterapeutka podczas badania wewnętrznego sprawdzi jaki jest stan napięcia krocza, a także czy umiesz się zaktywować, a następnie wejść w fazę relaksu.

128 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


  • Szary Ikona YouTube
  • Szary Instagram Ikona
  • Facebook - Grey Koło

© 2020 POWER FIT STUDIO - SYLWIA SZTARK

plansza_informacyjna_PFR_pion_srodkowa.jpg
bottom of page