Trzy treningi siłowe w tygodniu, dodatkowo dwie jednostki cardio oraz rygorystyczne trzymanie diety, a Twoja waga stoi w miejscu? Rwiesz włosy z głowy i zastanawiasz się
co robisz nie tak?
![](https://static.wixstatic.com/media/0b0eeb_d9c3cf1bdaf440139b87cdd11cbf9294~mv2.png/v1/fill/w_940,h_788,al_c,q_90,enc_avif,quality_auto/0b0eeb_d9c3cf1bdaf440139b87cdd11cbf9294~mv2.png)
Trening aerobowy jest najlepszym sposobem na utratę wagi.
Od lat uważa się, że aby mieć figurę modelki należy robić ogromną ilość treningów aerobowych, bo to pozwoli nam osiągnąć lepsze wyniki sylwetkowe. Może i jest w tym ziarnko prawdy, ale w rzeczywistości zagadnienie jest nieco bardziej złożone. Nasz organizm jest niezwykle mądry i nie lubi DEFICYTU KALORYCZNEGO. Skutecznie broni się przed nim doprowadzając do adaptacji metabolicznej.
Czym jest adaptacja metaboliczna?
Adaptacja metaboliczna to zdolność przystosowania się organizmu do stwarzanych przez nas warunków.
Trening cardio, tak jak trening siłowy powinien być odpowiednio zaplanowany.
Często można zauważyć, że w okresie redukcyjnym bywalcy siłowni „kręcą cardio” nawet
5 razy w tygodniu po jednej godzinie zegarowej. Jednak ten trening różni się od dźwigania ciężarów tym, że nasz organizm dużo szybciej się do niego przystosowuje.
Oznacza to, że po kilku tygodniach wykonywania takiego samego treningu spalamy mniej kalorii niż na początku. Wynika to między innymi ze zmniejszonej masy ciała lub adaptacji wydolnościowych.
Deficyt kaloryczny = stres dla organizmu.
Dla kobiet nie ma rzeczy niemożliwych, rodzimy dzieci, mamy podzielność uwagi i jesteśmy w stanie „PRZEŻYĆ NA LIŚCIU SAŁATY”. Większość z nas potrafi przetrwać na diecie 1000 kcal, dodatkowo wykonując przy tym 4 treningi w tygodniu i oczywiście dbać o ognisko domowe.
Pora zdać sobie sprawę z tego, że najbardziej cierpi na tym nasz organizm.
Pomimo najlepszych intencji wyrządzamy sobie ogromną krzywdę. Ubogoenergetyczna dieta jest dla organizmu swego rodzaju stresem i podczas jej długotrwałego stosowania zachodzi proces przestawienia organizmu na tryb oszczędzania energii. W ten sposób dochodzi do zmniejszenia się naszej podstawowej przemiany materii.
Wpływ mają na to hormony tarczycy, leptyna oraz insulina. Przy niskiej kaloryczności ulegają one spadkowi – a jak wiemy są to hormony odpowiadające za prawidłowe funkcjonowaniu organizmu.
Jakie są oznaki spożywania zbyt małej ilości kalorii?
· Zaparcia.
· Problemy ze snem.
· Utrata włosów.
· Łamliwość paznokci.
· Drażliwość.
· Nieregularne miesiączki lub ich brak.
Nie wsadzajmy wszystkich do jednego worka.
Ludzie często błędnie oszacowują liczbę kalorii spalanych na treningu. Najlepiej pokazuje to jedno z przeprowadzonych badań. Pewną grupę kobiet i mężczyzn poproszono o wykonanie treningu na bieżni, który miał spalać 200-300 kcal. Po zakończonym treningu zapytano badanych o wygenerowany deficyt. Co ciekawe podawali oni liczbę czterokrotnie większą od rzeczywistej. Należy również z przymrużeniem oka traktować ilość spalonych kalorii podawaną przez maszyny do ćwiczeń – ich wyniki są zwykle zawyżone.
Jeśli zdarza nam się źle oszacować spalone kalorie to jak jest z tymi przyjmowanymi? Odmierzanie porcji „na oko”, garść lub łyżeczkę nie jest dobrym pomysłem.
Czytając ten artykuł nasuwa się pytanie - co robić, aby zgubić zbędne kilogramy?
Należy przejść na deficyt kaloryczny i dopóki waga maleje za pomocą diety warto zrezygnować z cardio i pozostać przy wykonywaniu treningu siłowego, ponieważ zbyt duża ilość treningów spalających może powodować utratę mięśni. Gdy zauważymy, że waga zatrzymała się możemy dołączyć trening areobowy w dni bez dźwigania ciężarów, ale nie więcej niż 30-40min. Następnie stopniowo wydłużać ten czas, gdy nastąpi stagnacja. Nie możemy również pozostać obojętni na REGENERACJE - to ona odbudowuje i napędza nasz organizm. Podczas redukcji należy szczególnie zadbać o dobry sen i relaks.
![](https://static.wixstatic.com/media/0b0eeb_c5af8d86d5f742bdb7c63291e5644d35~mv2.png/v1/fill/w_980,h_560,al_c,q_90,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/0b0eeb_c5af8d86d5f742bdb7c63291e5644d35~mv2.png)
Comments