top of page

SKŁONNOŚĆ DO PRZESADY.

Mawia się, że my kobiety mamy większą skłonność do przesady niż mężczyźni.

W naszych szafach można znaleźć miliony ubrań, torebek i butów. Codziennie stroimy się inaczej podczas, gdy naszym mężczyznom zwykle wystarczą dwie pary spodni, trzy bluzki, trochę bielizny i mają zaplanowane „stylówki” na co najmniej rok.


Ale czy nasza skłonność do przesady może dotyczyć również treningów?


Odpowiedź brzmi TAK. Badania wykazują, że kobiety są w stanie tolerować wyższy poziom zmęczenia po treningu siłowym niż mężczyźni! Dodam tylko, że pomiędzy progiem pozwalającym na regenerację, a mocnym przemęczeniem istnieje cienka granica, której kobiety często nie potrafią wyczuć. Lepsza regeneracja jest możliwa dzięki występowaniu w naszym organizmie sporej ilości hormonu jakim jest estrogen. Dlatego często wydaje nam się, że jesteśmy SUPERWOMAN - możemy trenować dużo, jeść mało i wykonywać kilka rzeczy na raz. Ale do czasu…


Hormony – poznaj swój cykl.


Cykl menstruacyjny kobiety trwa od 24 do 32 dni i dzieli się na fazy:


· Faza folikularna – stanowi pierwszą połowę cyklu, czyli około 14 dni.

Progesteron utrzymuje się w tym momencie na niskim poziomie, estrogen powoli zaczyna wzrastać, natomiast testosteron pozostaje w normie. Głód i apetyt są łatwe do kontrolowania, co sprawia, że odnotowuje się niski wzrost tkanki tłuszczowej oraz mniejsze gromadzenie wody w organizmie. To właśnie w tej fazie cyklu mamy więcej energii i regenerujemy się lepiej.


· Faza lutealna – tej fazie dominuje progesteron i wszystko zaczyna się odwracać: mamy mniej energii, występują wahania nastroju, jesteśmy podatne na gromadzenie tkanki tłuszczowej oraz wody w organizmie. Jak pewnie się domyślasz w tej fazie regeneracja jest słabsza, a apetyt większy.


Wiele kobiet zauważa różnice w wydajności treningowej, oraz zależność od fazy cyklu.

W fazie folikularnej, a dokładnie w jej drugiej połowie zbliżając się do owulacji kobiety są w stanie osiągać najlepsze wyniki siłowe, a to za sprawą testosteronu, który osiąga swój najwyższy poziom. Natomiast na początku fazy lutealnej najczęściej przytrafiają się słabsze jednostki treningowe, w których zauważalny jest regres siłowy. Kobieta nieświadomie przechodząca przez „gorszą” fazę może mieć wrażenie, że jej starania idą na marne. Jednak większość kobiet nie odpuszcza i nie słucha swojego organizmu, mimo wyraźnych sygnałów jakie ten wysyła.


Jakie mogą być skutki braku umiaru w treningu podczas drugiej fazy cyklu?

· Większe ryzyko wystąpienia kontuzji.

· Pogorszenie nastroju (nie jesteśmy w stanie zrealizować postawionego celu).

· Brak energii na realizacje kolejnych zadań.

· Zaburzenia hormonalne – pogorszenie pracy hormonów tarczycy.


Znając już przebieg cyklu menstruacyjnego i jego wpływ na organizm, należy poruszyć kolejny temat, w którym kobiety również maja skłonność do przesady, a mianowicie chodzi o:


Trening aerobowy.


Jeśli zależy Ci na kształtowaniu sylwetki i zachowaniu siły, to ważne jest ograniczenie ilości treningów aerobowych. Kobiety mają większą tendencje do spadków siły mięśni wykonując duże ilości cardio niż mężczyźni. Dlatego jeżeli dodasz po każdym swoim treningu godzinę biegu na bieżni 4 razy w tygodniu to musisz liczyć się z tym, że nie będziesz w stanie podnosić tyle samo kilogramów co wcześniej.


Z natury jesteśmy silne i nie ma dla nas rzeczy niemożliwych - jak mówi przysłowie „gdzie diabeł nie może tam babę pośle”. Pamiętaj jednak, że negatywne skutki hardcorowych treningów oraz wysiłku ponad miarę nie pojawiają się od razu, lecz przychodzą z czasem w najmniej spodziewanym momencie.


Glute bridge - poznaj technikę.

Włącz dźwięk!






27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


  • Szary Ikona YouTube
  • Szary Instagram Ikona
  • Facebook - Grey Koło

© 2020 POWER FIT STUDIO - SYLWIA SZTARK

plansza_informacyjna_PFR_pion_srodkowa.jpg
bottom of page