top of page

TRENING W CIĄŻY



Ciąża to nie jest czas na przygotowania do maratonu czy robienie wymarzonej formy. Należy pamiętać, że jeżeli Twoja aktywność sprzed ciąży była „ średnia” (np. 2 x tyg zajęcia fitness) to nie należy teraz wskakiwać na głęboką wodę i udowadniać sobie i innym jacy jesteśmy silne i wysportowane.

Jeżeli zaś prowadziliśmy aktywny tryb życia (3 treningi siłowe plus jakiś basen czy rower), nie należy z tego rezygnować i w miarę możliwości utrzymać stan dotychczasowej aktywności, ponieważ dobra forma fizyczna nigdy przedtem nie była tak ważna – wzmocnione ciało pomaga lepiej przejść trudny czas ciąży i porodu, a potem macierzyństwa. Naszym celem jest zachowanie sprawności i elastyczności.


Ciąża składa się z trzech trymestrów. I trymestr jest jednym z cięższych, a zarazem najważniejszy. Występują wtedy dolegliwości takie jak mdłości, wymioty. zawroty głowy, senność oraz zmęczenie. Tym samym nasza ochota na trening może być nieco mniejsza. Pierwszy trymestr jest o tyle ważny, bo właśnie wtedy „zagnieżdża się” komórka jajowa i mocne treningi nie są wskazane. Osobiście polecam, żeby te pierwsze 12 tygodni przetrwać spokojnie, zamiast treningu udać się na dłuższy spacer, pójść na basen czy po prostu zrobić dobry stretching.


Dziewczyny, które nie mają przeciwwskazań od lekarza, śmiało mogą wykonywać większość ćwiczeń. Należy pamiętać, aby nie angażować mięśni brzucha, nie wywierać nacisku, wsłuchać się w swój organizm i nie dać się zwariować istniejącym trendom w sieci.

Pamiętajcie, każda ciąża rządzi się swoimi prawami. Jedne kobiety będą mogły być tymi bardziej aktywnymi, a te drugie niestety nie.


Jeżeli dopiero wprowadzasz aktywność fizyczną, zacznij od krótszych treningów i stopniowo wydłużaj je maksymalnie do 60 minut. Pamiętaj, że w trakcie treningu główną uwagę skupiasz na poprawnym oddechu oraz przyjęciu prawidłowej pozycji ćwiczenia. Trening nie może być zbyt intensywny.


Ćwiczenia których kategorycznie nie wykonujemy w ciąży:

  1. Brzuszki

  2. Pajacyki/ skipy/skoki

  3. Ćwiczenia w podporze przodem

  4. Burpees - dynamiczne wyskoki i padanie na klatkę piersiową

  5. Wygięcia w tył – nadmierne rozciąganie brzucha

  6. Martwy ciąg z dużym obciążeniem




 
 
 

Comments


  • Szary Ikona YouTube
  • Szary Instagram Ikona
  • Facebook - Grey Koło

© 2020 POWER FIT STUDIO - SYLWIA SZTARK

plansza_informacyjna_PFR_pion_srodkowa.jpg
bottom of page