Ćwiczenie ciągle mało znane wśród osób amatorsko trenujących na siłowni. Zaawansowane osoby cenią sobie to ćwiczenie głównie za jego niesamowite efekty w aspekcie budowy siły mięśni pleców. Tak więc, jeżeli zastanawiasz się jak wykonać wiosłowanie sztangą Pendlaya i dlaczego warto uwzględnić je w swoim planie treningowym ten wpis jest dla Ciebie.
Wiosłowanie sztangą Pendlaya to b. ciężkie, wielostawowe, złożone ćwiczenie angażujące niemal wszystkie mięśnie naszego ciała a w szczególności mięśnie pleców. Podczas ruchu przyciągania sztangi do klatki piersiowej pracuje kilka różnych stawów
i związanych z nimi grup mięśniowych a w tym również mięśnie głębokie utrzymujące trudną pozycje wyjściową.
Jakie mięśnie pracują podczas wiosłowania Pendlaya ?
najszerszy grzbietu,
czworoboczny grzbietu,
mięśnie obłe,
równoległoboczny grzbietu,
dwugłowy ramienia,
ramienno - promieniowy.
Mięśnie, które są zaangażowane izometrycznie:
prostowniki grzbietu,
pośladkowe,
czworogłowe uda,
dwugłowe uda,
plaszczkowaty łydki,
głębokie brzucha,
mięśnie przedramion.
Poznaj zalety wiosłowania Pendlaya:
· odciążenie odcinka lędźwiowego - z racji podnoszenia obciążenia z martwego punktu - podłoża, nasze prostowniki wykonują o wiele mniej pracy niż podczas tradycyjnego wiosłowania w opadzie, gdy przez cały czas muszą być napięte. Dlatego też warto rozważyć wykonywania wiosłowania Pendlaya.
· masz możliwość zastosowania dużego obciążenia - to ćwiczenie tuż obok martwego ciągu najlepiej nadaje się do budowy siły, dzięki możliwości bezpiecznego zastosowania dużych ciężarów.
· charakter ogólnorozwojowy - pozycja ciała podczas ćwiczenia jak i sam ruch angażują wszystkie mięśnie naszego ciała. Jedne z nich pracują koncentrycznie inne izometrycznie, co wzmacnia mięśnie całego ciała w tym również głębokie odpowiedzialne za stabilizację centralną.
· równomierny rozwój mięśni pleców - poprzez poziome (równoległe do podłoża) ustawienia tułowia mięśnie pleców pracują w harmonijny sposób na całej szerokości
i długości ciała. Dzięki kształtowaniu nawyku tej pozycji podczas wiosłowania i dzięki wzmacnianiu mięśni core ćwiczenie to staje się idealnie wspomagającym wyciskanie sztangi na ławce poziomej!
Na załączonym filmie poznasz prawidłową technikę ćwiczenia oraz błedy jakich warto unikać!
Dbaj o swoje plecy, miłego dnia :)
Comentarios