top of page

Żywienie kobiet w ciąży








Dlaczego żywienie w ciąży jest takie ważne?

W czasie rozwoju płodu dochodzi do równego tempa podziałów komórkowych u rozwijającego się płodu, a także do różnego rodzaju procesów krytycznych. W czasie tego procesu występuje duża potrzeba ze strony organizmu dziecka do wytworzenia nowych tkanek oraz całych organów. Właśnie w okresie trwania procesów krytycznych bardzo ważne jest zapewnienie płodowi wszystkich składników odżywczych, ponieważ w razie ich niedoboru konsekwencje wpłyną na cały późniejszy rozwój dziecka. Dieta przyszłej matki musi być dobrze zbilansowana (makroskładniki, witaminy i minerały).

Przygotowanie do ciąży pod względem żywieniowym powinno trwać co najmniej 12 tygodni. Jest to czas, w którym przyszła mama powinna zmienić dotychczasowe złe nawyki żywieniowe, a także zerwać z nałogami, np. alkoholowym lub nikotynowym, które wzmagają procesy zapalne w organizmie. Na etapie planowania ciąży warto również zadbać o prawidłową masę ciała, co zmniejszy miedzy innymi ryzyko występowania cukrzycy ciążowej i innych zaburzeń mogących wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka. Dieta w ciąży musi być zróżnicowana (dostarczenie wszystkich składników odżywczych). W przypadku nietolerancji lub alergii na dany składnik pokarmowy, warto zwrócić się o pomoc do dietetyka. W czasie planowania ciąży warto zadbać o aktywność fizyczną, która będzie dostosowana do danej osoby (najlepiej zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego trenera) oraz porozmawiać na ten temat z lekarzem prowadzącym, czy aktywność fizyczna jest wskazana.






Przed ciążą

Przed zajściem w ciążę warto wiedzieć, jakie witaminy i minerały przyjmować. Ciało kobiety spodziewającej się dziecka zwiększa zapotrzebowanie na kwas foliowy (200-400mg)warto wdrożyć 12 tygodni przed planowanym zajściem w ciążę i witaminę D3. Warto też zwrócić uwagę na podaż magnezu, żelaza, wapnia i cynku. Ważne jest wykształcenie pozytywnych pozytywnych nawyków żywieniowych. Każdy posiłek powinien być dobrym źródłem białka, wysokiej jakości tłuszczów nienasyconych o raz węglowodanów złożonych dostarczających błonnika. Powinniśmy w diecie uwzględnić produkty będące źródłem żelaza np. wątróbka drobiowa oraz wapnia, takiej jak fermentowane produkty mleczne.




Waga

Kobieta z prawidłową masą ciała powinna notować wzrost wagi wynoszący od 0,4 do 0,5 kg tygodniowo, natomiast u ciężarnych, u których przed zapłodnieniem stwierdzono nadwagę lub otyłość tempo wzrostu masy ciała wynosi od 0,2 do 0,3 kg na każdy tydzień. Szczególnie szkodliwe jest objadanie w czasie ciąży, które może zwiększać ryzyko otyłości u dziecka. Również niebezpieczne jest niedostarczenie odpowiedniej ilości składników pokarmowych w czasie ciąży (niedożywienie dziecka =niska waga).



Zapotrzebowanie żywieniowe

Szacuje się, że cała dodatkowa kaloryczność diety podczas trwania ciąży wynosi 75 tysięcy kalorii. W pierwszym trymestrze ciąży dodatni bilans kaloryczny jest niewielki i wynosi 100-150 dodatkowych kalorii na dobę. Zapotrzebowanie energetyczne wzrasta dopiero na początku drugiego trymestru, czyli w czwartym miesiącu ciąży. Wtedy kobieta w ciąży dziennie potrzebuje około 360 kalorii więcej, aby pokryć zapotrzebowanie na wszystkie procesy rozwijającego się dziecka. Natomiast w trzecim trymestrze wartość ta wynosi 475 kalorii. Oczywiści trzeba pamiętać, że kalorii w diecie musimy mieć odpowiednią ilość dlatego warto iść do dietetyka który pomoże nam wyliczyć odpowiednią ilość kalorii oraz białka, tłuszczy i węglowodanów. Zleci odpowiednią suplementacje i będzie kontrolował odpowiednią ilość przybieranych kilogramów w czasie ciąży.



15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


  • Szary Ikona YouTube
  • Szary Instagram Ikona
  • Facebook - Grey Koło

© 2020 POWER FIT STUDIO - SYLWIA SZTARK

plansza_informacyjna_PFR_pion_srodkowa.jpg
bottom of page